Elektroinstalace, silno/slaboproud, EZS,EPS

Bytová a domovní elektroinstalace

Bytová výstavba dnešní doby si žádá i moderní technologie elektroinstalací, které není dobré nechávat zastaralé, nevyhovující a v dnešní energeticky náročné době je zapotřebí se také zamyslet nad tímto oborem.

Zejména kuchyňské spotřebiče tvoří největší energetickou zátěž současné domácnosti.

Bytová rozvodnice.

Bytová rozvodnice.

Tu kilowatka, támhle kilowatka, zastaralá instalace a už zde máme problém. Dnešní moderní elektrikář, revizní technik nebo projektant vám lehce spočítá patřičné příkony spotřebičů a řekne vám, jaké opatření je pro spolehlivý provoz domácnosti třeba udělat. Jedná se především o kvalitní přípojku, která vede od distribuční sítě až do vašeho obydlí. Je to první předpoklad k tomu, aby spotřebiče v domácnosti měly stálé napětí a parametry, které pro svůj provoz potřebují.

Domovní rozvaděč.

Domovní rozvaděč.

Za druhé je to spolehlivé jištění obvodů, které v obydlí máte. Těchto obvodů zejména zásuvkových je potřeba vytvořit o mnoho více, než tomu bylo v minulém století, kdy se elektrická energie využívala především jen na svícení.

Nesmíme opomenout i patřičné parametry této vnitřní bytové a domovní sítě, zejména pak průřezové kvality přívodních kabelů k zásuvkám a spotřebičům, zejména u větších a rozsáhlejších domovních elektroinstalací.

Je také důležité vybrat spolehlivé a kvalitní přístroje (zásuvky, spínače, popřípadě svítidla), které byste měli nechat na plném uvážení dodavatelské elektromontážní firmě, která vám tyto kvalitní přístroje myslím ochotně dodá.

Jímací vedení na hřebenové soustavě.

Jímací vedení na hřebenové soustavě.

Teď necháme desing desingem, ono to, co se leckdy skrývá pod tímto hezkým krytem, není úplně to pravé ořechové. O tom by mohl leckterý elektrikář vypovídat.

A v neposlední řadě, jak už tady bylo jednou zmíněno, kvalitní jištění, bezpečnost uživatelů zejména v koupelnách a venkovních prostorách a na zahradě, kde se na provedení elektroinstalace klade ještě tvrdší důraz.

A nemělo by se zapomínat s rostoucím rozmachem elektroniky ani na ochranu těchto spotřebičů. Tou je ochrana proti případnému přepětí v síti a s tím spojená i ochrana před atmosférickými jevy (bouřkou).

zásuvky

Průmyslová montáž

Jímací vedení na soustavě.

Rozvaděč haly.

Průmyslová montáž se liší od té klasické domovní nebo bytové především tím, že se neklade takový nárok na uložení vedení pod omítku. Uložení elektroinstalace na povrch, ať už do různých kabelových roštů nebo do elektroinstalačních koryt a žlabů má tu výhodu, že při různých stavebních pracích nemůže dojít například k převrtání a přerušení vodičů uložených pod omítkou.

Dále je plusem celkem dobré přehledné uspořádání kabelů a jejich fyzické sledování, například od rozvaděče až po přístroj, což může být výhoda při hledání různých poruch atd. A v neposlední řadě pak dobrá, do určité míry, flexibilita napojení vodičů při přemístění stroje, přístroje do jiného prostoru haly apod. Kovové žlaby mají navíc tu výhodu, že si spolu s rozvětvenou elektroinstalací vedou sebou i náhodný ochranný vodič, a lze ho využít i pro pospojovací účely.

Kabelové napojení rozvaděče haly.

Kabelové napojení
rozvaděče haly.


Protože průmyslová elektroinstalace je vystavena tvrdším provozním podmínkám, je nutné klást důraz na vybrání vhodných materiálů do těchto prostor. Je to zejména mechanická odolnost přístrojů a svítidel a vhodně zvolené krytí dle požadavků na vnější vlivy dle patřičných norem. Některé projekty dokonce vyžadují i kabeláž s kvalitnější izolací, například kabely na vyšší hladiny napětí nebo kabely dle kategorie hořlavých tříd, samozhášivé izolace. Materiálů je celá řada.

Pospojení (vyrovnání potenciálu).

Pospojení (vyrovnání potenciálu).


Na fotografiích můžete vidět průmyslovou instalaci v opravárenské hale pro nákladní automobily, kde bylo použito moderních materiálů pro elektrotechniku, drátěné kabelové žlaby značky Cablofil, se kterými se celkem pěkně pracuje a řekl bych, že i elektromontéři si tento systém uložení kabelů rádi oblíbili, protože naskýtá neomezené možnosti stavění kabelových tras, které se prakticky postaví kamkoliv je potřeba.

Jímací vedení na soustavě.

Ovládací přístroje.

Pamatuji si velmi dobře dobu, kdy jsme za mlada běhali po stavbě s trafosvářečkou, štětkou a šedivkou a vyráběli kabelové rošty. Na Cablofil vám prakticky stačí pákovky a desítka klíček.

Kabelová lávka Cablofil.

Kabelová lávka Cablofil.

Uchycení kabelů v lávce.

Uchycení kabelů v lávce.

Na svodový materiál k jednotlivým ovladačům a přístrojům byly použity PVC trubky značky Kopos, se kterými se pracuje taky velmi dobře a všimněte si, jak to ve finále celkem pěkně vypadá.

Přístroje a ovladače jsou značky ABB a Gewis ve vyšším krytí. Vyšší krytí do těchto průmyslových prostor je nezbytné. Zářivková svítidla jsou značky TREVOS typu PER 258 ve velmi dobré kvalitě. Svítidlo je prakticky skládačka a zručný elektromontér si s ním hravě poradí.

Možnosti vedení kabelových tras.

Možnosti vedení kabelových tras.

Celkový pohled průmyslové instalace.

Celkový pohled průmyslové
instalace.

Co se týká výběru zářivkových trubic, je třeba také zvolit úměrnou svítivost a barvu tónu k patřičnému prostoru. V těchto prostorech je zvolena celkem kvalitní svítivost trubic v řadě PHILIPS 840 a 865.

Rozvaděč je v provedení Schrack, vyroben firmou Elenergo a rozvaděče to je kapitola sama pro sebe, o rozvaděčích si můžete přečíst zde. Důležité je, aby montážní firma při spuštění objektu do provozu kvalitně popsala všechny proudové okruhy, například vhodnou tabulkou soupisu jistících přístrojů a případně průřezové hodnoty jednotlivých kabelů, tak aby bylo vše přehledné.



© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode