Elektroinstalace, silno/slaboproud, EZS,EPS
Moderní výkonové jističe s jemným nastavením
požadovaných charakteristik.
Rozvaděčová technika za posledních pár let v našem státě udělala velký pokrok. Jak v oblasti vývoje přístrojů a komponentů, tak i v oblasti rámů a skříní. Řekl bych, že jsme se již plně vyrovnali evropským požadavkům a že někteří výrobci v této oblasti proto mohou plným právem nosit evropský certifikát.
Mnozí pamětníci v této oblasti si vzpomenou, jak to tenkrát všechno bylo - tabule plechu, padačky, nůžky, ohýbačka, trafosfářečka a jako povrchová úprava nejlépe šedivá kladívková barva, lepší firmy měly i různé barevné provedení. Přístroje se upevňovaly na M šrouby, každý zvlášť a tak se to vyrábělo.
Pamatuji si moc dobře dobu, když jsme jako elektrofirma přijeli do Schracku (tenkrát ještě v Podbabě), byli ze všeho vydření a oni tam na nás vybalili, kolika modulovou skříň vlastně potřebujeme a my jsme vůbec nevěděli, co to ten modul je.
Jedna firma koupila torzo francouzského jeřábu, jenom ten portál, za cenu železa. Byl to kus zrezivělé konstrukce, chtěli to zprovoznit. Když jsme přišli k oprejskanému zrezivělému rozvaděči, na který dvacet let pršelo a otevřeli ho, tak on byl uvnitř opravdu netknutý. V tu chvíli si člověk uvědomil, že v tomto oboru máme hodně co dohánět.
Celkový pohled na vnitřní
uspořádání přístrojů.
To jsem trochu odběhl od tématu, ale ono to jsem patří, protože dnes je vše i u nás. Držíme prvenství v Evropě, naše elektrotechnické normy byly, jsou a budou na úrovni. Elektrotechnická zručnost a dovednost našich elektrotechniků, kterým nikdy nebylo nic lhostejného, je ve světě známá.
Rozvaděčů a jejich provedení je celá škála, kdybych se měl tady více rozepisovat, tak to bude dlouhý a nezáživný článek, takže se budu držet zkrátka.
Tady je třeba se nejprve podívat na problematiku bezpečnosti, zda je rozvaděč určený do prostoru, kde ho obsluhuje odborník nebo kde laická veřejnost. Do rozvoden má přístup prakticky jenom odborník a tak se na krytí živých částí pod napětím neklade takový důraz jako na rozvaděče domovní a bytové, kde je tomu právě naopak.
Ovládací, blokovací a signalizační obvody.
Dnes už i výrobci přístrojů a komponentů rozvaděčové techniky plně respektují normy (minimální stupeň ochrany musí být u vnitřního rozvaděče IP2x, u venkovního provedení IP44) kde se na základní ochranu proti nahodilému dotyku klade tvrdý důraz a tyto přístroje pak samozřejmě plně těmto podmínkám vyhovují.
Uzemňovací (pospojovací) šroub.
Životnost rozvaděčů je také důležitý faktor. Rozvaděč by měl být navržen přesně v takovém provedení, jak je ho potřeba, dle prostor a vnějších vlivů, které na jeho schránku působí. Samozřejmostí je perfektní montáž montážní firmou (zavlečení a přehledné zapojení kabelových konců). A v neposlední řadě je nutností kvalitní dokumentace rozvaděče, tak aby údržba elektrozařízení měla veškeré potřebné informace ke své činnosti.
Rozvaděč by měl sloužit přiměřeně stejnou dobu jako i elektroinstalace v objektech a při úplné rekonstrukci této elektroinstalace by měl být rozvaděč také vyměněn za nový a bezvadný.
Vývodkové pole pro zavlečení kabelů.
K patřičné dokumentaci dle norem by měl být rozvaděč opatřen výrobním štítkem, který musí mít nezbytné údaje pro provoz a nebo název společnosti, která ho vyrobila, má v evidenci a je schopna provozovateli poskytnout nezbytné údaje. Zde se údaje dělí na dvě části podle typu rozvaděče, a také se na každý druh dělají rozdílné výstupní zkoušky.
V popředí osazené zapouzdřené bleskojistky
na pasovinách.
Typový rozvaděč je prakticky rozvaděč vyráběný ve větších sériích, jeho podoba je pořád stejná, jeho zkoušky výrobce v podstatě není schopen udělat, není na to vybaven, musí se posílat na autorizovanou zkušebnu, která má plné vybavení tyto typové zkoušky provádět. Pakliže rozvaděč je kvalitně vyroben pro dané zařízení nehrozí mu žádná újma, i když někdy možná ano, a výrobce by s tímto faktem měl také počítat.
Kusové zkoušky se provádějí na atypických rozvaděčích, šitých na míru. Úkolem kusové zkoušky je odhalení materiálových a výrobních vad. Klade se větší důraz na funkčnost, a výrobce těchto rozvaděčů většinou disponuje měřícím a zkušebním zařízením, které je pro tento druh rozvaděčů dostačující.
Ovládací a signalizační prvky
na dveřích.
Výrobce je povinen dodat k rozvaděči potřebnou dokumentaci, protokol o kusové zkoušce a prohlášení o shodě.
Teď se dostáváme k ožehavému tématu a to je bytová rozvodnice. Bytová rozvodnice je také rozvaděč, měl by ho vyrábět také výrobce rozvaděčů a udělat na něm kusovou výstupní zkoušku, dodat potřebnou dokumentaci, vylepit štítek atd. Jenomže praxe je jiná. V dnešní modulové stavebnicové době si malá zručná elektromontážní organizace tento výrobek sestaví sama přímo na míru, přesně jak potřebuje, a dodá současně s kompletní elektroinstalací.
Pasoviny (živé části) před zákrytem.
Jak z toho ven. Je pravda, že elektromontér, když udělá kompletní elektroinstalaci v rozsáhlém objektu dle patřičných norem, která nemá ani chybičku, co by si neporadil s nějakou malou rozvodničkou. Někteří revizní technici toto přejdou a život jde dál, správný revizák otevře a udělá kontrolu sám (vzdušné vzdálenosti, průřezy, barvy vodičů, pospojení ochranného obvodu, izolační stav, funkční zkouška, estetická úprava, atd.)
Ochranný obvod rozvaděče.
Další možnost je taková, že si elektromontážní firma sestaví rozvodničku sama, zajede ke svému smluvnímu výrobci rozvaděčů a nechá si udělat kusovou zkoušku. To je také řešení, možností je více.
Funkční modulový rozvaděč
v jakési jeskyni asi na Punkvě.
Řadové bezšroubové svorky wago.
Na boku rozvaděče - antikondenzační
vytápění s termostatem.
Ovládací prvky s přesným popisem.
Jaké zkoušky by měla provádět zkušebna na typových rozvaděčích dle ČSN EN 60439-1:
Požadované zkoušky na typových rozvaděčích.
Pojistkový odpínač a výkonový stykač
pro spouštění motorů.
Zkušebna má prakticky neomezené možnosti jak vše vyzkoušet, takže se dá říci, že tam se opravdu rozvaděče prověří dokonale.
Jaké zkoušky by měl provádět výrobce na rozvaděčích na míru dle ČSN EN 60439-1:
Přestože výrobce má omezené možnosti, měl být vybaven měřícím zařízením, jak mu ukládá výše uvedená norma.
Zapojení proudových chráničů.
Měřící zařízení musí umět měřit přechodové odpory mezi neživými částmi a ochranným obvodem rozvaděče a to zkušebním DC proudem 10 A o napětí 24V a velikost přechodového odporu nesmí přesáhnout hodnotu 0,1Ω, kdekoliv na kovové konstrukci rozvaděče.
Dále musí umět měřit izolační stav minimálním napětím 500V a izolační odpor mezi obvody a neživými částmi by měl být 1000Ω/V Dále by měl měřit zkušebním napětím mezi všemi živými a mezi neživými částmi dle tabulky 10, ČSN EN 60439-1 čl.8.2.4.1 u to je dle velikosti jmenovitého napětí. Když vezmeme v úvahu Un 400V AC, tak to je zkušební napětí 2,5kV po dobu 1 s.
Požadované zkoušky na atypických rozvaděčích.
Tabulka 10 ČSN EN 60439-1
Velikost zkušebního napětí při
zkoušce izolační pevnosti.
A jsme u dalšího ožehavého tématu, a to je jak provést dielektrickou zkoušku přiloženým napětím, když rozvaděč obsahuje elektronické obvody, které jsou náchylné na hladiny vyšších napětí. Zkušební technik by měl tuto problematiku dobře znát a veškeré tyto obvody před provedením zkoušek kvalitně odpojit, aby nedošlo k velkým škodám. S rozvojem pulsní elektrotechniky je to čím dál tím více složitější, na mnohých pozicích dnes pracují specialisté, kteří se v této problematice dobře orientují.
Opět ochranný obvod.
S rozvojem výkonové elektrotechniky v průmyslu dochází také k většímu působení nežádoucích harmonických složek napětí a proudů, které tak neblaze působí na sítě, dělají se různá provozní diagnostická měření (analýzy) na sítích, tak aby projektanti měli potřebné informace, jak projektovat potřebná zařízení.
Ochranný obvod rozvaděče a pospojení dveří.
Obsahuje-li rozvaděč i větší část elektronických a silových obvodů, je někdy žádoucí provést i zkoušky na elektromagnetickou kompatabilitu (EMC). A to jak na působení silových elektromagnetických polí na své okolí, tak na působení vnějších elektromagnetických polí na elektronické zařízení v rozvaděčích.
Rozdělení pasoviny PEN na samostatné PE a N.
V posledních deseti letech se také hodně diskutuje na téma přepětí v sítích a s tím i příslušná vhodná ochrana, jak tyto hladiny přepětí dostat do optimálních hodnot, tak to je kapitola opět sama pro sebe, o tom si povíme třeba zde.
Příloha: Vhodnou tabulku pro popsání jednotlivých proudových okruhů v bytové rozvodnici si můžete pro vlastní potřebu stáhnout. Dá se vytisknout na samolepící papír a nalepit na vnitřní dvířka rozvodnice.
Příkladné popsání proudových okruhů bytové rozvodnice.
Ochranný zákryt přes fázové pasoviny.