Elektroinstalace, silno/slaboproud, EZS,EPS
Takto úhledně by to mělo
vždy vypadat.
Přípojka v síti nn se zhotovuje dle podnikových norem příslušného energetického podniku. Podmínky připojení musí splnit každý odběratel, který chce být připojen k distribuční síti daného energetického subjektu.
Každý energetický podnik má svá specifika a elektroinstalační firma, která připojení k síti provede, musí postupovat dle těchto norem, které jsou závazné pro každého odběratele.
Měření el. energie se provádí několika různými způsoby:
Pojistková přípojková skříň.
Kvalitní popsání kabelových
přívodů a odchodů je nezbytné.
Měření pro maloodběratele se provádí většinou jako přímé měření, ale také podle velikosti odběru i nepřímé přes měřící transformátory proudu (MTP).
Před připojením k distribuční síti je důležité nechat posoudit stav elektroinstalace v objektu, který se bude připojovat a je nutná také kontrola stoupacího nebo přívodního vedení v domě. Mnohdy je tento stav vzhledem k dnešním požadavkům odběratelů nevyhovující.
Je potřeba provést kontrolní měření skutečného odebíraného proudu tímto stávajícím el. vedením za provozu a dále pak vypočítat nárůst budoucího odběru. Dále je potřeba vypracovat revizi dle současných platných ČSN A EN norem o skutečném stavu elektroinstalace a na základě těchto požadavků elektroinstalaci buďto upravit a nebo předělat za úplně novou a bezvadnou.
Na novou elektroinstalaci se provede výchozí revize dle ČSN 33 2000-6-61 a ČSN 331500. Na stávající elektroinstalaci se provede pravidelná revize dle ČSN 331500 a s ní související ČSN normy.
V každém případně je většinou odborná konzultace nutná a je vhodné si přizvat elektro firmu, která má v této oblasti dostatečnou praxi.
Hlavní jištění před elektroměrem musí být
s vypínací charakteristikou jištění typ "B",
a také s kvalitní zkratovou odolností.
Měření pro velkoodběratele se provádí většinou jako nepřímé měření přes měřící transformátory proudu (MTP) a nebo přes MTP na primárních obvodech vysokého napětí.
Velkoodběratelé musí zvládnout složitější podmínky připojení, nasmlouvat si dopředu odebranou energii na určité období. Měří se jim pak okamžitý odebíraný výkon ve čtvrthodinových intervalech a porovnává s nasmlouvaným odběrem.
Tady to mohlo tedy být lépe
esteticky umístěno vše nad sebou.
Dále pak musí splnit podmínky odběru činného výkonu, jalovou energii musí kompenzovat do optimálních hodnot. Toto vše se mu měří a v případě nesouladu se smlouvou také penalizuje.
Elektroměrové rozvaděče
a přípojkové skříně musí
být umístěné v předepsaných
výškách, dle připojovacích
podmínek, elektromontážní firma
ví přesně, jak tyto skříně usazovat.
Elektroměrový rozvaděč s venkovním krytím
je nezbytný.
Kompletní rekonstrukce rodinného domku vyžaduje
i kompletní rekonstrukci elektroinstalace
včetně el. přípojky.
Elektroměrový rozvaděč sdružený, pro dvě odběrná
místa a dva sazbové spínače HDO.
Zapojování okruhového
rozvaděče.